Blisko 8,5 tony jabłek otrzymała dziś nowosolska Szkoła Podstawowa nr 3. Jabłka trafią do domów uczniów tej szkoły. Przed kilkoma miesiącami dyrektor placówki, Katarzyna Wojtkowiak wysłała zgłoszenie do programu realizowanego przez Agencję Rynku Rolnego – przez embargo rosyjskie na polskie owoce, sadownicy zamiast do Rosji, przysyłają swoje zbiory tirami między innymi do polskich szkół. Każdy uczeń „trójki” otrzyma dziś po skrzynce jabłek, rodzice mają je odbierać ze szkolnego korytarza.
Zdrowy prezent dla uczniów nowosolskiej "trójki"
Electropoli buduje już zakład w Nowej Soli
Firma Electropoli Poland z Bielska Białej jest kolejnym inwestorem który wybuduje fabrykę w nowosolskiej podstrefie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę zakładu. W sąsiedztwie Alumetalu, powstanie zakład, który za około 12 miesięcy zatrudni od 100 do 120 osób, a za 2 do 3 lat planuje nawet podwoić to zatrudnienie i rozbudować zakład. Firma w większości będzie zatrudniać osoby na stanowisko operatora linii lakierniczej, jednak dopiero po serii szkoleń. Zakład który powstanie w Nowej Soli będzie miał najnowocześniejszą linię technologiczną, w pełni zautomatyzowaną oraz energooszczędną. Wartość inwestycji nowosolskiej to 50 milionów złotych.
O firmie
Electropoli zajmuje się wykonywaniem powłok ochronnych i dekoracyjnych oraz lakierowaniem wielowarstwowym. Wykonuje powłoki zarówno na detalach ze stali jak i odlewanych, odkuwanych, aluminiowych i ze stopów lekkich oraz detalach stanowiących po montażu kombinację kilku materiałów. Oferują także usuwanie wszelkich powłok z detali lub zawiesi nowoczesną i bezpieczną metodą termiczną w złożu fluidalnym.
Firma Galwano-Technika powstała w 1983 roku. W 1999 roku powstał ZUT Galwano-Technika I Sp. z o.o., który przejął od Fiat Auto Poland kompleksową lakiernię nadwozi wraz z infrastrukturą i linią do malowania kataforetycznego. W 2010 roku firma weszła do francuskiej grupy Electropoli i dziś między innymi posiada certyfikat ISO/TS 16949 na spawanie i zgrzewanie dachów Fiat 500 cabrio. W 2013 roku firma uruchomiła nową kabinę proszkową do malowania elementów aluminiowych i rozpoczęła bezpośrednią współpracę z Daimler i BMW. W 2014 roku Electropoli-Galwanotechnika uruchomiła stanowiska do montażu wsporników Scania. 2015 rok jest rokiem inwestycji w Nowej Soli.
Pamięć wyryta w kamieniu
W przeddzień 97 rocznicy Powstania Wielkopolskiego odsłonięto na nowosolskim cmentarzu przy ulicy Wandy obelisk poświęcony walecznym powstańcom. Wyryte są na nim nazwiska uczestników Powstania, którzy pochowani są w Nowej Soli. Zbiórkę pieniędzy na budowę obelisku zorganizowało nowosolskie koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz członkowie Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań. W uroczystości wzięli udział między innymi radni Rady Miasta, poczty sztandarowe szkół nowosolskich, Stowarzyszenie Sybiraków. Poświęcenia obelisku dokonał ojciec Grzegorz Marszałkowski. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 było wystąpieniem zbrojnym mieszkańców Wielkopolski przeciwko władzom niemieckim. Rozpoczęło się 27 grudnia 1918 w Poznaniu jako reakcja na demonstracje niemieckie przeciwko przyjazdowi I.J. Paderewskiego.
Dziękujemy, że byliście z nami!
Po raz czternasty mieliśmy radość złożyć sobie życzenia łamiąc się opłatkiem i zaśpiewać wspólnie kolędy podczas Miejskiej Wigilii. Pragnę podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do jej organizacji...
Komitetowi Organizacyjnemu:
Krystynie Herzog z Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Annie Ast, radnej Rady Miasta
Danucie Wietrzyńskiej, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 8
Andrzejowi Deli, radnemu Rady Powiatu
Lechowi Kruszakinowi, radnemu Rady Miasta
A także
Studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Zdzisławowi Malczukowi, właścicielowi firmy "Malpol"
Danucie i Bogdanowi Bojko, właścicielom Piekarni "Bojko"
Teresie i Włodzimierzowi Sienkiewiczom, właścicielom firmy „PPHU Maria”
Dzieciom i Młodzieży występującej na scenie: scholi z kościoła pw. św. Michała Archanioła w Nowej Soli`
Uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Nowej Soli, Szkoły Podstawowej w Przyborowie oraz CKZiU Elektryk
Harcerzom ZHP z hufca Nowa Sól
Pracownikom Nowosolskiego Domu Kultury
Pracownikom Urzędu Miejskiego i Straży Miejskiej
Radnym Rady Miasta
Pracownikom interwencyjnym oraz zmotoryzowanym Mikołajom
A także wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej Wigilii Miejskiej
Dziękujemy za dobre serce i poświęcony czas. Do zobaczenia za rok!
Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli
Bardziej widoczne znaki poprawią bezpieczeństwo
Miasto rozpoczęło dziś montaż znaków umieszczonych na tablicach fluorescencyjnych po to, aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym w szczególności w obrębie szkół i przedszkoli. Fluorescencyjne tablice ze znakami zostaną ustawione na miejskich ulicach: Wrocławska w obrębie skrzyżowania z ul. Muzealną, Wrocławska przy zjeździe na byłą Fabrykę NICI „ODRA”, Kasprowicza, droga na terenie os. XXX-Lecia (od ul. Matejki) przejście pomiędzy przedszkolem a żłobkiem, Dąbrowskiego, Parafialna, Szkolna w obrębie skrzyżowania z ul. Parafialną. Miasto nie bedzie wymieniać wszystkich znaków - specjaliści mówią, że kierowcy szybko przyzwyczailiby się do tablic fluorescencyjnych gdyby stały się one powszechne.
Sesja budżetowa
W środę 30 grudnia, odbędzie się ostatnia w tym roku sesja Rady Miasta. Najważniejszym jej punktem, będzie głosowanie nad projektem budżetu na 2016 rok.
Porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Nowa Sól – Miasto na rok 2015 r. (13r).
4. Projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Nowa Sól – Miasto (8WPF).
5. Projekt uchwały w sprawie określenia wzorów formularzy podatkowych w Gminie Nowa Sól - Miasto.
6. Projekt uchwały w sprawie zawarcia przez Gminę Nowa Sól – Miasto z gminami: Kożuchów, Nowa Sól, Otyń, Siedlisko, Kolsko i Powiatem Nowosolskim Umowy Partnerskiej w sprawie współdziałania w realizacji zadań publicznych.
7. Projekt uchwały w sprawie zawarcia przez Gminę Nowa Sól – Miasto z gminami: Kożuchów, Nowa Sól, Otyń, Siedlisko, Kolsko i Powiatem Nowosolskim Umowy Szczegółowej w sprawie powierzenia przez Gminę Kożuchów, Nowa Sól, Otyń, Siedlisko, Kolsko, Powiat Nowosolski Gminie Nowa Sól – Miasto realizacji zadań publicznych.
8. Projekt uchwały w sprawie zawarcia przez Gminę Nowa Sól – Miasto wspólnie z gminami: Kolsko, Kożuchów, Nowa Sól, Siedlisko, Otyń porozumienia w sprawie współdziałania w realizacji zadania publicznego.
9. Projekt uchwały w sprawie aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji dla śródmieścia miasta Nowa Sól na lata 2009-2015.
10. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Gminy Nowa Sól – Miasto.
11. Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielanie bonifikaty od opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.
12. Projekt uchwały w sprawie uchwały budżetowej Gminy Nowa Sól – Miasto na rok 2016.
13. Projekt uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Nowa Sól – Miasto na lata 2016-2025.
14. Projekt uchwały w sprawie sprostowania uchwały w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w nowej Soli na kadencję w latach 2016-2019.
15. Projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Nowej Soli na rok 2016.
16. Plan pracy Komisji Spraw Socjalnych i Obywatelskich Rady Miejskiej w Nowej Soli na rok 2016.
17. Plan pracy Komisji Finansów, Budżetu i Gospodarki Rady Miejskiej w Nowej Soli na rok 2016.
18. Plan pracy Rady Miejskiej w Nowej Soli na rok 2016.
19. Informacja z działalności Prezydenta Miasta za miesiąc listopad 2015 r.
20. Przyjęcie protokołu z obrad XVIII sesji Rady Miejskiej w Nowej Soli.
21. Przyjęcie protokołu z obrad XIX sesji Rady Miejskiej w Nowej Soli.
22. Interpelacje, wnioski, oświadczenia i zapytania.
23. Zamknięcie obrad.
Interior uruchomił siedem innowacyjnych spółek
- Ochrona środowiska, biznes elektroniczny, medycyna, branża metalowa – wylicza jednym tchem Andrzej Matłoka dziedziny gospodarki, w których powstało w ostatnich dniach aż siedem nowych, innowacyjnych biznesów. – To jednak nie efekt pracy ostatnich tygodni, lecz finalizacja bardzo ciężkiej roboty przez ostatnie półtora roku – dodaje szef Interiora. – Ilość wyprodukowanego papieru może iść już chyba w tonach – uśmiecha się Karolina Rudy, koordynator inkubatora innowacji Interior i dodaje. – Ale opłaciło się. Dziesiątki osób zaangażowanych w proces i tak oto ziściło się to, w co nie wierzyło wielu ludzi, że damy radę. Że chyba najtrudniejszy projekt instytucji otoczenia biznesu w historii lubuskiego stanie się faktem. Mogę więc zameldować. Tak! Zrobiliśmy to – nie ukrywa radości Karolina.
W wyniku pracy Interiora do szesnastki szczęśliwców trafiło ponad 11,5 mln zł. To więcej, niż wynosiła dotacja budowy parku. Chętnych na nie było ponad 300 osób ze swoimi pomysłami. Trzy dofinansowane pomysły są z Nowej Soli. Reszta to polska zachodnia i południowa. – I tak oto staliśmy się właścicielem szesnastu biznesów w Polsce i dziś pomagamy prowadzić firmy zajmujące się logistyką, poligrafią, marketingiem, obróbką metali, czy informatyką – mówi A. Matłoka.
Parkowi zakończony projekt pozwolił się otworzyć na współpracę z prywatnymi inwestorami z całej polski, dla których wcześniej park był anonimowy. Przez cały projekt funduszu inwestycyjnego, park planował współpracę tylko z jednym prywatnym współinwestorem. Skończyło się na sześciu, w tym dwóch z Nowej Soli. – To chyba obok jakości firm, nasz największy sukces, że potrafiliśmy przekonać ludzi, że warto inwestować swoje prywatne pieniądze, razem z nami. Że jak rozłożymy ryzyko inwestycyjne na większą ilość inwestorów, że jak większej ilości poważnych graczy będzie zależało na sukcesie, tym jego szansa będzie większa – tłumaczy K. Rudy. Jako dowód tej wypracowanej pozycji niech będzie fakt, że kilka dni temu do parku zgłosili się ludzie z Polskiej Sieci Inwestorów Prywatnych i zaproponowali współpracę, a kiedy trafiał ktoś do rządowej agencji rozwijającej przedsiębiorczość w Warszawie z pomysłem na innowacyjny biznes, to urzędnicy wysyłali ich do… Nowej Soli, mówiąc, że tam na pewno dostaną dobrą pomoc.
I tak oto nowosolski park trafił do pierwszej ligi ośrodków wspierających innowacyjność w Polsce. – Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Wielkopolski Instytut Jakości i spółka INC S.A., które jako pierwsze zaufały nam i weszły z nami we współpracę. To również ich wielki sukces – opowiada A. Matłoka. – I zaręczam, że ten projekt to nie koniec, a początek nowej działalności parku, jakim będzie wspieranie firm start-up. Dziś wiemy jak to robić profesjonalnie, i będziemy to kontynuować z prywatnymi inwestorami poznanymi dzięki projektowi – mówi A. Matłoka.
Lista ostatnich siedmiu inwestycji parku Interior:
Sintop Sp. z o.o.
Pomysł został zaproponowany przez trzech ekspertów, doskonale się uzupełniających. Dwóch dotąd zajmowało się międzynarodowymi biznesami związanymi z przemysłem ciężkim, paliwami, motoryzacją i gospodarką odpadami. Trzeci, to naukowiec specjalizujący się w chemii mającej zastosowanie w procesach przemysłowych. I to właśnie technologia powstała w wyniku kilkuletnich prac badawczych tego trzeciego – Tadeusza Bugalskiego – stała się podstawą tego innowacyjnego biznesu. Pan Tadeusz udoskonalił bowiem proces cynkowania ogniowego wykorzystując nową, autorską metodę przygotowania powierzchni metalowych do tego procesu. Sam proces cynkowania to czynność polegająca na zanurzaniu metalowych części w roztopionym cynku w temperaturze prawie 500 stopni Celsjusza. W wyniku tego działania powstaje powłoka cechująca się wysoką odpornością mechaniczną i dobrym wyglądem.
W wyniku inwestycji, powstanie na Śląsku (bliskość dużego rynku zbytu) cynkownia ogniowa nowej generacji, specjalizująca się w cynkowaniu małych elementów, dotąd prawie nieobsługiwanych, bo nieopłacalnych do cynkowania z powodu przestarzałych procesów. Ich proces zmienia ten stan rzeczy. Zastosowany model biznesowy zakłada tak duży wzrost, że chcą – po jego przetestowaniu w warunkach przemysłowych – licencjonować ten proces wśród innych firm, które nie wykorzystują tego rozwiązania. Kapitał spółki wynosi 780 tys zł. 600 tyś zł dał Interior, a prywatny inwestor ze Śląska 160 tyś zł. Reszta to wkład pomysłodawcy.
Brand New Care Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka zajmować się będzie telemedycyną. Powstanie aplikacja – również z dostępem mobilnym przez telefon – która będzie prowadzić elektroniczny nadzór nad osobami wymagającymi opieki. W przypadku gdy zostanie wykryte zagrożenie zostanie o tym poinformowany klient (np. dziecko osoby starszej) i Centrum Opieki, i będą mogli zareagować. System będzie monitorował sytuację w pomieszczeniach (np. czujniki dymu), sprawdzał codzienną aktywność, przykładowo wstawanie z łóżka, czy parametry życiowe (tętno, ciśnienie, temperaturę). Aplikacja pozwoli też zdalnie wykluczać zagrożenia dla zdrowia.
Pomysłodawcą biznesu są ludzie prowadzący firmę zajmującą się od 2009 roku opieką nad osobami starszymi. Dotychczas ich blisko 200 współpracowników (opiekunowie, rehabilitanci i pracownicy medyczni) opiekowało się kilkuset klientami w 6 dużych miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu. System elektroniczny zostanie docelowo powiązany z opieką stacjonarną, tworząc hybrydowy system całodobowej opieki. Pomysł otrzymał 660 000 zł wsparcia z Interiora. 120 000 zł dał współinwestor.
e-concert Sp. z o.o.
Wyobraź sobie, że jesteś przedstawicielem jednego z 60 tyś. muzyków działających w Polsce. I chcesz zaplanować trasę koncertową po kraju. Co musisz zrobić? No pewnie na początek wejdziesz do internetu i poszukasz miejsc, gdzie takie koncerty możesz zorganizować. Pół biedy, jak znajdziesz stronę www knajpy. Ale czy jest tam cała infrastruktura Ci niezbędna? Odpowiednia ilość wtyczek, światła, głośniki? A może potrzebujesz wytwornice dymu? Łapiesz za telefon i dzwonisz. Ale zaraz, zaraz. Gdzie będziesz spał? Gdzie będziesz jadł? Jak zoptymalizować trasę przejazdu? Jak masz menadżera, to pomoże. Ale nie każdy ma.
Z odpowiedzią przyjdzie serwis e-concert. Będzie to kompleksowa aplikacja mająca wspierać rezerwację miejsc na imprezy i projektowanie tras koncertowych, a docelowo ma być serwisem pośredniczącym w sprzedaży biletów. Aplikacja pozwoli też zapoznawać się z twórczością muzyków, a koncernom wykorzystać platformę do precyzyjnego kierowania przekazu reklamowego wybranej grupie odbiorców. Projekt został poprzedzony bowiem badaniami pomysłodawcy, oraz rozmowami z koncernami wspierającymi branżę: Heinkenem, Coca-Colą, PepsiCo. Firma planuje docelowo wejść z aplikacją na rynki globalne. Jeden z przedstawicieli globalnego koncernu, po zapoznaniu się z planami, powiedział: „Ipod – zmienił sposób zapisu muzyki. Streeming zmienił jej przesył. e-concert ma szansę zmienić muzykę na żywo i stać się kolejnym krokiem w muzycznej innowacji.”
Interior przekazał na biznes 660 tyś. zł, obejmując w nim 47 proc. udziałów. Jednym ze współudziałowców został prywatny fundusz inwestycyjny z Poznania.
Re-Plast Processing Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Pomysłodawcami jest trzech ludzi ze Śląska posiadających doświadczenie w ochronie środowiska i recyklingu tworzyw sztucznych. Ich firma będzie zajmować się tym, na czym znają się więc najlepiej, na recyklingu plastiku. W wyniku zastosowania ich autorskiego procesu z plastikowych śmieci powstanie proszek, który znajdzie zastosowanie do produkcji okien i drzwi, opakowań, izolacji przewodów, czy w medycynie. Ten proszek może być też wzbogacany o ich własne ulepszacze, nadające mu dodatkowe właściwości, przykładowo niepalność, kolor. W wyniku zastosowania ich autorskiego procesu powstanie w pełni wartościowy produkt, pochodzący z recyklingu i mogący z powodzeniem zastępować oryginalne tworzywo. Nie bez znaczenia jest położenie firmy w sąsiedztwie przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją sztucznych choinek. Ich wdrożenie ma być pierwszym tego typu na świecie.
Interior wszedł w biznes z kapitałem 730 tyś. zł, obejmując 38 proc. udziałów. W biznes wszedł też prywatny inwestor.
FiberGlass Decor & Design Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Następny pomysł został zaproponowany przez nowosolanina, Michała Jackiewicza, od blisko 10 lat działającego w branży produkcji i sprzedaży wyrobów przestrzennych, odpowiedzialnego za marketing i sprzedaż w Polsce i za granicą obiektów trójwymiarowych. Poza ich sprzedażą, sam też je projektuje, prowadząc działalność gospodarczą w tym temacie.
Michał zaproponował Interiorowi biznes w szybko rozwijającym się rynku obiektów 3D. Jego pomysł opiera się na dwóch filarach, które połączy jedna aplikacja. Pierwszy ma umożliwiać handel gotowymi do wydruku projektami 3D. Coraz bardziej popularne robią się bowiem drukarki 3D, ale jeśli chcemy coś wartościowego na nich stworzyć, należy mieć projekt. A niełatwo go samemu zrobić. I właśnie platforma stworzona przez pomysłodawcę, będzie umożliwiać handel takimi projektami. Drugim filarem jest pośrednictwo w sprzedaży już wyprodukowanych obiektów przestrzennych, według projektów producenta, lub jako efekt pracy projektanta szukającego firmy produkcyjnej. Jako doświadczony menadżer sprzedaży Michał na co dzień spotykał się bowiem z problemem słabych marek nowosolskich firm produkujących obiekty 3D. Jego platforma ma umożliwić im lepszą sprzedaż i budowanie wokół jednej platformy klastra firm produkcyjnych. Każdy produkt sprzedany za pośrednictwem tej platformy będzie – przed wysyłką – poddawany ujednoliconym kontrolą jakości.
Interior objął 49 proc. udziałów w nowopowstałej firmie, przekazując jej pół miliona złotych. Jednym ze współwłaścicieli jest też nowosolski przedsiębiorca, który wniósł do spółki 50 tys. zł obejmując w niej 5 proc. udziałów.
UNIPAD Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Przedostatni pomysłodawca to prawdziwa bomba. To człowiek legenda w medycynie. Prof. dr. hab. Tomasz Banasiewicz, pionier terapii podciśnieniowej w Polsce, uznany lekarz i ceniony naukowiec. To człowiek, który jako jeden z pierwszych na świecie wprowadził leczenie podciśnieniowe w powikłaniach ran brzusznych z przetokami. Czyli takimi stanami, w których choroba narządu przechodzi na narząd sąsiedni. Jest twórcą i redaktorem naczelnym pierwszego w skali światowej czasopisma dedykowanego terapii podciśnieniowej (www.npwtj.com). Jest autorem dziesiątek publikacji na ten temat. To chirurg przewodu pokarmowego, zwłaszcza w onkologii.
Na czym polega podciśnieniowe leczenie ran? W uproszczeniu możemy sobie to wyobrazić jako specjalny plaster podłączony do urządzenia z jednej strony odsysającego powietrze, usuwającego martwe tkanki, hamującego wzrost bakterii, a z drugiej podającego lekarstwa niezbędne do leczenia. Nowopowstała spółka będzie pierwszym podmiotem na rynku medycznym, stosującym rozwiązania umożliwiające intensyfikację procesu leczenia ran metodą podciśnieniową, poprzez umożliwienie stosowania płynów i gazów leczniczych. To znaczne zbliżenie medycyny do tzw. inteligentnego opatrunku.
Firma po utworzeniu posiada kapitał na wdrożenie pomysłu w wysokości 840 tyś. zł, z czego 660 tyś. zł dał Interior, obejmując blisko 50 proc. udziału w przedsięwzięciu. W powstającej spółce znalazło się aż dwóch inwestorów prywatnych – specjalizujących się w branży medycznej – przekazując na jej rzecz dodatkowe łącznie 120 tyś. zł.
HardMetal Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Ostatnia spółka utworzona w ostatnich dniach starego roku jest zwieńczeniem całego projektu. To wyjątkowy moment, bowiem z pomysłem przychodzi pięciu nowosolan, którzy mają wieloletnie doświadczenie w branży metalowej (czyli tej, którą Nowa Sól stoi), a współinwestorem obok Interiora zostaje… rezydent parku, przez nas inkubowany. Czyli firma która wyrosła przy naszym boku, dość, że sama rozwija się dynamicznie, to wspiera już innych swoim potencjałem. To wręcz wymarzona i książkowa sytuacja. Jesteśmy z tego powodu niezmiernie szczęśliwi.
Na czym polegać będzie ten nowy biznes? W Nowej Soli powstanie centrum wdrażania nowych technologii w zakresie powłok trudnościeralnych. Okazuje się bowiem, że produkowane w kraju urządzenia do przemysłu ciężkiego mają problem ze ścieralnością części mechanicznych poddawanych pracy w naprawdę ciężkich warunkach. I grupa nowosolan wymyśliła jak to zmienić, opracowując autorski proces nakładania specjalnych powłok trudnościeralnych.
W biznes Interior wszedł kwotą 660 tyś. zł, obejmując w nim 25 proc. udziałów. Współinwestorem została firma IdeaPro z Interiora przekazując 89 tyś zł.
Nowa Sól z budżetem na rok 2016
Radni Rady Miejskiej w Nowej Soli jednogłośnie zagłosowali dziś nad uchwałą budżetową nad rok 2016, która konsekwentnie kontynuuje działania prorozwojowe. Słuszność obranej drogi rozwoju Nowej Soli potwierdzają kolejne inwestycje, jakie pojawiły się na Nowosolskich Strefach Przemysłowych w minionym roku. To bardzo ważny sygnał świadczący o zaufaniu inwestorów do naszych wspólnych działań – mówił w swoim wystąpieniu podczas sesji RM prezydent Wadim Tyszkiewicz.
Co zakłada nowy budżet:
1. kształtowanie dochodów w oparciu o realne wykonanie
2. ustalenie wysokości podatków lokalnych na jednym z najniższych poziomów w województwie lubuskim
3. planowanie wydatków bieżących Gminy do wysokości dochodów
4. zaciągnięcie kredytów tylko i wyłącznie na sfinansowanie zadań inwestycyjnych
5. stałe zwiększanie udziału środków unijnych w finansowaniu inwestycji
6. oszczędne i racjonalne gospodarowanie w zakresie wydatków bieżących
Projekt budżetu na 2016 rok zakłada:
• dochody Gminy Nowa Sól – Miasto w wysokości 133.940.170 zł, a wydatki w kwocie 131.863.960 zł,
• planowana jest nadwyżka budżetowa w wysokości 2.076.210 zł., która zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań z lat ubiegłych z tytułu zaciągniętych kredytów i emisji obligacji komunalnych,
• planowane inwestycje w kwocie 25.021.823 zł, co stanowi 19,0% planowanych wydatków.
Jest to budżet jak zwykle zakładający wysoki poziom prorozwojowych inwestycji w mieście, co pozwala z roku na rok poprawiać stan gospodarki Nowej Soli . Zdecydowana większość nakładów inwestycyjnych to inwestycje w przyszłość Nowej Soli. Wśród nich są inwestycje kontynuowane z lat poprzednich, ale jest także wiele nowych. Najważniejsze z nich to:
• przebudowa i budowa ulicy Ciepielowskiej – planowana kwota: 6.000.000 zł
• budowa dziesięciu małych przystani na rzece Odrze – planowana kwota: 4.279.110 zł
• dokończenie budowy kompleksu sportowego przy Gimnazjum nr 2 – planowana kwota: 1.254.000 zł
• przebudowa ulic Kołłątaja, Kupieckiej wraz z łącznikiem do Kościuszki – planowana kwota: 1.000.000 zł
• rozpoczęcie przygotowań do powołania międzygminnej komunikacji miejskiej – planowana kwota: 942.001 zł
• dokończenie przebudowy ulicy Świętej Barbary - planowana kwota: 610.000 zł
• wykonanie dokumentacji dla budowy krytej pływalni – planowana kwota: 300.000 zł
Miasto nie zapomina również o poprawie bieżącej infrastruktury. Łączna kwota na budowę dróg, parkingów, nowych punktów świetlnych, wykonanie dokumentacji na poprawę rozwiązań komunikacyjnych to 3.932.938 zł. Poprzez racjonalizację wydatków bieżących w zakresie oświaty, kultury i sportu kolejny rok z rzędu udaje się wygospodarować środki na poprawę bazy. Łącznie kwota na remonty obiektów przedszkolnych, szkolnych, nowosolskich cmentarzy, Muzeum, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej to 3.105.230 zł. Konsekwentnie realizujemy program robót publicznych, utrzymując od wielu lat stały poziom wydatków na ten cel. Łączna kwota przeznaczona na przygotowanie robót publicznych, dosprzętowienie i bieżące roboty to 2.125.000 zł. Chciałbym w tym miejscu podkreślić, że mówiąc o inwestycjach w roku 2016 mówimy o planach uzależnionych od realizacji dochodów własnych Naszego Miasta – powiedział prezydent Tyszkiewicz. Chciałbym podkreślić, że finanse Miasta są w dobrej kondycji. Łączne, planowane zadłużenie z tytułu zaciągniętych kredytów i wyemitowanych obligacji na koniec 2016 roku wyniesie 54.056.305 zł. Wszystkie bieżące zobowiązania krótkoterminowe i długoterminowe regulowane są w terminie. Obsługa zadłużenia odbywa się bez żadnych problemów, a płynność finansowa budżetu jest bardzo dobra – dodał.
Przeszło milion złotych dla organizacji pożytku publicznego
Już po raz kolejny organizacje pożytku publicznego działające na rzecz mieszkańców Nowej Soli mogą starać się o przyznanie im dotacji na zadania publiczne. Konkursy zostały ogłoszone w trzech zakresach: Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Pomocy Społecznej i Ochrony Zdrowia. Termin składania wniosków upływa 21 stycznia. Będą one rozpatrywane przez specjalną komisję konkursową powołaną przez prezydenta Wadima Tyszkiewicza. Ostateczną listę organizacji oraz zadań zatwierdzi prezydent. W tym roku Miasto przeznaczy przeszło milion złotych na zadania publiczne które będą realizowały organizacje pożytku publicznego.
Wielki prezent Aresztu Śledczego dla bezdomnych zwierząt
Niespodziewany prezent otrzymały dziś bezpańskie zwierzęta z miejskich przytulisk. Nowosolski Areszt Śledczy przekazał Straży Miejskiej 80 materaców i koców które zostaną przeznaczone na wymoszczenie legowisk zwierząt. Przydadzą się one szczególnie teraz przy siarczystych mrozach. Zarówno Strażnicy jak i Urzędnicy składają wielkie dzięki za ten dar. Prosimy jednocześnie wszystkich państwa, abyście w tym trudnym okresie zimowym w miarę swoich możliwości uchylali okienka piwniczne, aby umożliwić kotom wolnożyjącym ciepłe schronienie. W nowosolskich przytuliskach pozostaje wciąż 15 kotów i 20 psów.
Młodzieżowy Sejm i Senat już pracują
Dziś odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu Młodzieżowej Rzeczypospolitej Wyborczej. Marszałkiem Senatu została Klaudia Joanna Kurzawa, a marszałkiem Sejmu Andrzej Piotr Kołodziej. W wyborach, które odbyły się w połowie grudnia ub. roku w nowosolskich szkołach średnich, wybrano posłów i senatorów, którzy będą reprezentowali swoje szkoły. 9 lutego posłowie i senatorowie spotkają się ponownie – wówczas wybiorą dla siebie właściwe „ministerstwa”, czyli grupy, w których pracę się zaangażują.
Ważną informacją jest deklaracja prezydenta Wadima Tyszkiewicza, który zapowiedział współpracę z młodymi ludźmi. „Młodzieżowa Rzeczpospolita Wyborcza" – to nazwa projektu realizowanego w szkołach średnich w Nowej Soli. Jego celem było zachęcenie młodzieży do uczestnictwa w wyborach parlamentarnych i edukacja przyszłych wyborców, czyli młodszych uczniów. Projekt ruszył w maju. Właściwa część rozpoczęła się w październiku. Powołano PKW, czyli w tym przypadku Projektową Komisję Wyborczą. PKW opracował kodeks wyborczy, pełnił nadzór nad obwodowymi komisjami wyborczymi, drukował materiały wyborcze (ogłoszenia, karty) czy stworzył kalkulator wyborczy. Blisko 1 tys. uczniów wzięło udział w szkoleniu "ABC głosowania". Ale to nie wszystko. Uczniowie i uczennice z pięciu szkół ponadgimnazjalnych zarejestrowali szkolne i międzyszkolne komitety wyborcze. Te wystawiły kandydatów do Sejmu i Senatu oraz na prezydenta. Każdy komitet otrzymał 3 tys. zł na prowadzenie kampanii wyborczej - druk ulotek, plakatów, gadżetów. W przekonywaniu wyborców pomagali im specjaliści od marketingu wyborczego i public relations. Symulacja wyborów prezydenckich odbyła się 18 listopada, a parlamentarnych 16 grudnia 2015. Nie zakończyły jednak one projektu. Wyłoniony prezydent i parlament będą obradować rotacyjnie w pięciu szkołach ponadgimnazjalnych w Nowej Soli. Wyłoniony sejm i prezydent powołają radę ministrów składającą się przedstawicieli sejmu oraz osób spoza sejmu.
Oto Posłowie na Sejm Młodzieżowej Rzeczypospolitej Wyborczej
BABIARZ AGATA JUSTYNA
BUNDZIÓW JAKUB JANUSZ
FREITAG KACPER JAN
DROŻDŻOWSKA NICOLA NATALIA
GRZEBIELSKI SZYMON
KŁOPOTEK AGATA
PATELKA JAROSŁAW
ABRACEWICZ WERONIKA OLGA
CICHOMSKI MACIEJ
NAWRACAŁA DANIEL ADRIAN
BOLECHOWSKA MARCELA ANNA
DOLECKA ALEKSANDRA ANNA
KOŁODZIEJ ANDRZEJ PIOTR
WENDERSKA WERONIKA PATRYCJA
MAŃKOWSKA KLAUDIA
MIŚKIEWICZ DAWID ROMAN
PIETRZAK JOANNA
BUŚKO NATALIA
MARCZAK ELŻBIETA
NAPIERALSKA JOANNA NATALIA
ZIOBER WIKTORIA BARBARA
STYŁBA ARKADIUSZ CZESŁAW
SZNAJDER WOJCIECH JULIAN
ZARÓWNY JAKUB
LEWONIEWSKA WIKTORIA ANNA
MISIURNY DAMIAN
NOWACZYK MARCIN
WODOSŁAWSKI ALAN NATAN
BYSZKIEWICZ KAMIL DAMIAN
WIECZORKOWSKA ADRIANA MARIA
WUSIEWICZ WIOLETTA
KOLBUCH SZYMON ANTONI
NIEMIEC ALEKSANDRA PATRYCJA
TRZECIAK KATARZYNA KLAUDIA
TURKIEWICZ KLAUDIA NATALIA
Senatorowie do Senatu Młodzieżowej Rzeczypospolitej Wyborczej: MALACZEWSKA AGNIESZKA, HUDAK ANGELIKA ANNA , KURZAWA KLAUDIA JOANNA , MAJEWSKI BARTŁOMIEJ, BAJOREK KAMIL KRZYSZTOF
Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej mają wielkie serca dla bezdomnych zwierząt
Jak mówi stare przysłowie: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Oto uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z Nowej Soli gotują raz w tygodniu sycącą karmę dla psów i kotów z nowosolskich przytulisk. Ćwiartki kurczaka i ryż lub kasza – taką porcję w mroźny dzień zjedzą zwierzaki, które często skrzywdzone przez człowieka trafiły do domów tymczasowych w naszym mieście. Karmę zawożą uczestnicy WTZ – to dla nich również jest terapia: najpierw muszą kupić mięso, później danie ugotować, a na końcu zanieść do przytulisk. Uczestników WTZ w zakupach wspomaga nowosolska Straż Miejska, która kupuje większe ilości ryżu i kaszy. Brawo za wielkie serducha!
Nowa Sól zagrała dla WOŚP
Z dumą informujemy, że nowosolski sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, skupiający miejscowości: Nowa Sól, Nowe Miasteczko, Bytom Odrzański oraz Siedlisko uzbierał wczoraj 52 tys. 515 złotych i jest to suma wyższa od ubiegłorocznej. Brawa dla wszystkich wolontariuszy i osób które zaangażowały się w 24 finał WOŚP!
Twój 1% uczyni Nową Sól lepszą
Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz zachęca wszystkich Nowosolan do przekazania 1% podatku lokalnym organizacjom pozarządowym. Pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na różne formy pomocy dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Do Państwa należy wybór organizacji, pamiętajmy, że nawet najmniejsza kwota pozwoli na realizację zadań na rzecz mieszkańców Nowej Soli. Dziękuję tym z Państwa, którzy przekazują 1% dla nowosolskich organizacji pozarządowych i mam ogromną nadzieję, że w tym roku dołączą nowe osoby. To wyjątkowa szansa wsparcia organizacji w swoim najbliższym otoczeniu, a także cennych przedsięwzięć i inicjatyw z rożnych dziedzin życia – uważa prezydent W.Tyszkiewicz.
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta - Koło Nowosolskie
Nowa Sól, woj.lubuskie
Numer KRS: 0000069581
Kajakowy Klub Sportowy Nowa Sól
Nowa Sól, woj. lubuskie
Numer KRS: 0000032437
Nowosolski Klub Karate Kyokushin
Nowa Sól, woj. lubuskie
Numer KRS: 0000035891
Nowosolskie Alternatywne Stowarzyszenie Artystów - NASA
Nowa Sól, woj. lubuskie
Numer KRS: 0000044415
Międzyszkolny Klub Sportowo Turystyczny "Astra"
Nowa Sól, woj. lubuskie
Numer KRS: 0000082192
Miejski Klub Piłkarski "Arka" w Nowej Soli
Nowa Sól, woj. lubuskie
Numer KRS: 0000114028
Nowosolskie Stowarzyszenie Amazonek "Tęcza"
Nowa Sól, woj. lubuskie
Numer KRS: 0000126168
Stowarzyszenie Edukacyjne "Spożywczak"
Nowa Sól, woj. lubuskie
Numer KRS: 0000205254
Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Pomóż Nie Będę Sam"
Nowa Sól, woj. lubuskie
Numer KRS: 0000235460
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej "Chorał"
Nowa Sól, woj. lubuskie
Numer KRS: 0000253405
Nowosolski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Nowa Sól, woj. lubuskie
Numer KRS: 0000274854
Fundacja Twórczości Ludowej "Cepeliada"
Nowa Sól, woj. lubuskie
Numer KRS: 0000361605
Polski Związek Niewidomych Okręg Lubuski Koło Nowa Sól
KRS: 0000059603
Chorągiew Ziemi Lubuskiej Związku Harcerstwa Polskiego
Hufiec Nowa Sól ZHP
KRS 0000282625
Polski Czerwony Krzyż Oddział w Nowej Soli
KRS 0000225587
Pomoc Miasta w usuwaniu azbestu
Po raz drugi Miasto wystąpi do NFOŚiGW o dofinansowanie wniosków złożonych przez Nowosolan na usunięcie azbestu. Do naszego Urzędu wpłynęło ich 18. Zadanie tak jak w zeszłym roku polegać będzie na demontażu, transporcie oraz utylizacji materiałów zawierających azbest, zlokalizowanych na terenie Gminy Nowa Sól – Miasto. Wykonywane będzie przez firmę zewnętrzną, która spełni wszystkie wymogi prawne. Zadanie realizowane będzie przy nieruchomościach osób fizycznych i prawnych, które zgłosiły w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli chęć usunięcia i utylizacji posiadanych lub użytkowanych wyrobów azbestowych. Po demontażu, wyroby zawierające azbest zostaną odpowiednio zabezpieczone, a następnie przetransportowane na przystosowane do przyjmowania tego rodzaju odpadów składowisko. Po dotarciu na składowisko odpady zostaną zutylizowane. Środki na zakupu i montaż nowych materiałów budowlanych ( np. pokryć dachowych ) zabezpieczyć musi sobie właściciel nieruchomości. Program realizowany będzie po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Gminy Nowa Sól – Miasto o dotację z WFOŚ i GW w Zielonej Górze.
Dzień otwarty w Gedii
30 stycznia (sobota) w godzinach od 12:00 do 13:30 Gedia Poland sp. z o.o zaprasza na „Dzień otwartych drzwi”. Osoby zainteresowane pracą w Gedii – mile widziani także studenci i absolwenci - zapraszamy na wspólne zwiedzanie GEDIA POLAND SP. z o.o. (zakład przy ul. Staszica 2)
Naszym gościom pokażemy m.in.:
-co robią nasi pracownicy,
-w jakim środowisku oraz na jakich maszynach i urządzeniach pracują.
Pokażemy, że warto z nami pracować, ponieważ GEDIA oferuje:
- stabilną i bezpieczną pracę, możliwość rozwoju i awansu,
- osobisty udział w realizacji najciekawszych projektów dla motoryzacji,
- spełnienie aspiracji zawodowych.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesłanie do dnia 20 stycznia 2016 zgłoszenia – najlepiej w formie CV wraz z klauzulą o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych - na adres mailowy: praca@pl.gedia.com.
W związku z ograniczonymi możliwościami zwiedzania już teraz informujemy, że przewidujemy kolejne terminy „Dni otwartych”.
Aktualne oferty pracy znajdziecie Państwo na naszej stronie www.mojagedia.pl
Jubileusz pracy dwóch miejskich strażników
Marek Flieger oraz Artur Miler ze Straży Miejskiej obchodzą jubileusz pracy zawodowej. Z tej okazji prezydent Wadim Tyszkiewicz wręczył Panom listy gratulacyjne, w których podziękował za dotychczasową pracę oraz życzył sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.
Prezydent Wadim Tyszkiewicz odebrał odznakę Ministra Administracji i Cyfryzacji
Prezydent Wadim Tyszkiewicz otrzymał z rąk wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka odznakę honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Odznaka ta jest zaszczytnym wyróżnieniem i jest nadawana za szczególne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego, w szczególności: za działalność w organach, związkach i stowarzyszeniach jednostek samorządu terytorialnego. Odznaka ta jest nadawana także za szczególne osiągnięcia w pracy w samorządzie oraz udział w pracach legislacyjnych. Odznaka została przyznana 30 października ubiegłego roku przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej - ankieta
W ramach Nowosolskiego subObszaru Funkcjonalnego (NsOF), przystąpiono do opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN). To dokument opisujący działania zmierzające do m.in. redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej, poprawy jakości powietrza, a także zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii. Celem opracowywanego dokumentu jest poprawa stanu środowiska i jakości życia mieszkańców NsOF.
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej pozwoli ubiegać się Nowosolskiemu subObszarowi Funkcjonalnemu (jednostkom samorządu terytorialnego, przedsiębiorcom, mieszkańcom) o dofinansowanie inwestycji ze środków krajowych i Unii Europejskiej w zakresie ograniczenia emisji szkodliwych substancji do środowiska.
Dokument wymaga opracowania w pierwszej kolejności bazy danych, która będzie stanowiła podstawę do określenia celów i działań na przyszłość. Aby jak najlepiej rozpoznać i zdiagnozować potrzeby NsOF w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, zwracamy się z prośbą do mieszkańców
i przedsiębiorców o podanie informacji, które powinny zostać w dokumencie uwzględnione.
W tym celu przygotowaliśmy krótką ankietę, która dostarczy niezbędne dane do określenia diagnozy stanu istniejącego na terenie powiatu nowosolskiego. Ankietę można dostarczyć mailem na adres Urzędu Miasta/Gminy, bądź przynieść do siedziby Urzędu Miasta/Gminy do dnia 28.01.2016 roku.
Ankieta.doc ![]() |
35 KB |
![]() ![]() |
Coraz bliżej wspólnej komunikacji międzygminnej
Wielki dzień dla 6 gmin powiatu nowosolskiego. Dziś została podpisana umowa partnerska Gminy Nowa Sól – Miasto, Otyń, Gminy wiejskiej Nowa Sól, Kożuchów, Kolsko Siedlisko oraz Starostwa Powiatowego. Dotyczy ona między innymi wspólnej komunikacji międzygminnej, która miałaby zacząć działać już od roku 2018. Projekt pod nazwą „Przyjazna Komunikacja Publiczna – Nowosolskiego subObszaru Funkcjonalnego ”, ma być realizowany w ramach RPO L 2020. Cała inwestycja dotyczy zakupu floty transportu publicznego (27 autobusów), budowy zajezdni autobusowej (przy południowej obwodnicy miasta), budowie przystanków w całym subobszarze, budowie centrum przesiadkowego, a także zakupie systemu informacji pasażerskiej. Umowa partnerska dotyczy także wspólnych działań gmin w celu przygotowania projektów, które będą ubiegały się o dofinansowanie realizowane w ramach RPO L 2020, zgłoszonych jako koncepcje do Kontraktu lubuskiego. A są nimi także: ,, Rowerowa Eko- Pętla w Nowosolskim subObszarze Funkcjonalnym” i ,,Lubuskie Młode i Zdrowe - rozbudowa Wielospecjalistycznego Szpitala SPZOZ gwarancją inkluzji społecznej mieszkańców Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego ” realizowany we współpracy z Wielospecjalistycznym Szpitalem SPZOZ w Nowej Soli.
„Przyjazna Komunikacja Publiczna – Nowosolskiego subObszaru Funkcjonalnego ” – na jakim jesteśmy etapie:
-zostali wybrani wykonawcy dokumentacji projektowych na:
Przebudowę układu komunikacyjnego ulic Towarowej i Zjednoczenia
Budowę centrum przesiadkowego w Nowej Soli
Przebudoęy dworca kolejowego w Nowej Soli na potrzeby centrum przesiadkowego
Budowę zajezdni autobusowej
Budowę przystanków w każdej z gmin subObszaru